ΠΡΟΦΗΤΗΣ

Βρισκόμαστε στην περιοχή ...

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ

165152 1671628603843 4177176 n( Άρθρο του Θοδωρή Σαββίδη)
Δύσκολη αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για το ανδρικό του Αριστοτέλη παρόλο τις απουσίες.
Νίκησε μέσα στις Συκιές την ΑΚΑΔΗΜΙΑ HOOP με 53-59

.
Απέναντι σε μια νεαρή ομάδα που πίεζε συνεχώς σε όλο το γήπεδο αλλά αδύναμη κάτω από τα καλάθια ο Αριστοτέλης ξεκίνησε φορτώνοντας τους ψηλούς και ιδιαίτερα τον ΜΑΚΙΔΗ και πήρε προβάδισμα με 8-15. Από εκεί και πέρα το ΗΟΟP έσφιξε τον άξονα και κλείνοντας το low-post έκλεισε το σκορ στο ημίχρονο με 20-23.
Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με τον Αριστοτέλη να έχει ισχνό προβάδισμα. Ο Αριστοτέλης έπαιζε καλή άμυνα αλλά δεν είχε ρυθμό στην επίθεση λόγω της έλλειψης προπονήσεων, έτσι το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι. Στο τέλος η είσοδος στον αγώνα του ΚΛΗΜΗ και η εμπειρία στην επίθεση του ΙΩΑΝΝΟΥ ΜΊΜΗ έγειραν την πλάστιγγα στο μέρος του Αριστοτέλη με τελικό σκορ 53-59 και τρίτη εκτός έδρας νίκη σε πέντε παιχνίδια.
Όλοι οι παίκτες έδειξαν διάθεση στην άμυνα, ιδίως τα 3 guards ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ- ΣΑΡΡΗΣ – ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ έπαιξαν σπουδαία περιφερειακή άμυνα. Ο ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ ξεκίνησε μέτρια στο 1ο δεκάλεπτο αλλά στην συνέχεια βοήθησε σημαντικά. Ο ΜΑΚΙΔΗΣ καλός επιθετικά στο 1ο δεκάλεπτο και με ενέργεια στην άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Ο ΙΩΑΝΝΟΥ Μίμης έδωσε εμπειρία σκοράροντας στο 4ο δεκάλεπτο σε κρίσιμα σημεία. Επιστροφή ΚΛΗΜΗ που έδωσε ανάσες. Ο ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ πάντα εκεί είτε παίζει 30 λεπτά είτε 3 να προσφέρει. Ο «μικρός» ΙΩΑΝΝΟΥ έπαιξε λίγο αλλά βοηθάει και προσπαθεί να βρει «ρυθμό» και ρόλο στην ανδρική ομάδα.
Δεκάλεπτα: 8-15, 20-23, 40-40, 53-59.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 9, ΙΩΑΝΝΟΥ Γ., ΣΑΡΡΗΣ 4, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ 2, ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 19( 1 τριπ.), ΜΑΚΙΔΗΣ 14, ΙΩΑΝΝΟΥ Μ. 7(1 τριπ.), ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ 4, ΚΛΗΜΗΣ.
Επόμενος αγώνας την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου στις 7 στο κλειστό του Σταυρού ελπίζοντας η ομάδα να είναι όσο το δυνατόν πλήρης με την επιστροφή των ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗ (από τραυματισμό) και ΒΟΥΖΟΥ.