ΜΠΑΣΚΕΤ:ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

15 Νοεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)

aristtelis2016 2017(Γραφει ο Θοδωρής Σαββίδης) Σημαντική νίκη εκτός έδρας για το ανδρικό του Αριστοτέλη. Νίκησε τον συνονόματο Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης με 61-54.

Ο Αριστοτέλης ξεκίνησε με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε γρήγορα με 9 πόντους (6-15 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με ένα zone-press σε όλο το γήπεδο 1-2-1-1 να αιφνιδιάσουν και να κλέψουν μπάλες αλλά ο ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ με τον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗ και «σκαλοπάτι» στο κέντρο τον ΣΑΡΡΗ κατέβασαν χωρίς λάθη την μπάλα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 19-31.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ίδια τακτική με αρκετά δυνατό παιχνίδι αλλά όταν πλησίαζαν πάντα υπήρχε ένα κρίσιμο καλάθι από πλευράς Σταυρού για να κρατηθεί η διαφορά στους 7 πόντους. Τελικό σκορ 54-61.
Πολύ καλή εμφάνιση παρά τις απουσίες (ΤΑΝΤΣΟΣ – ΒΟΥΖΟΣ – ΣΙΜΟΥ). Πολυφωνία στην επίθεση και μοίρασμα των πόντων (ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 15 – ΤΣΟΥΛΗΣ 15- ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 14- ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 11) Καλοί στην άμυνα και στην «βρώμικη» δουλειά (ρημπαουντ, κατέβασμα μπάλας , «σπρωξίματα», screen) οι ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ – ΣΑΡΡΗΣ – ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ.
Δεκάλεπτα: 6-15, 19-31, 41-49 , 54-61.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 14 (1 τριπ.), ΙΩΑΝΝΟΥ 2, ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 15, ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ 2, ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 11 (1 τριπ.), ΤΣΟΥΛΗΣ 15, ΣΑΝΚΑ, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ 1, ΣΑΡΡΗΣ 1.
Επόμενος αγώνας στο κλειστό του Σταυρού με την Προοδευτική την Κυριακή στις 18.00.