ΜΠΑΣΚΕΤ: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 46 -51
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

23 Νοεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)

aristotelisproodeytikh(Από Θοδωρή Σαββίδη)

Σε ένα ματς για γερά νεύρα όπου κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη καθώς και η αστοχία ο Αριστοτέλης έχασε στο κλειστό του Σταυρού

από την δεύτερη στην βαθμολογία Προοδευτική με 46-51.
Το γήπεδο του Σταυρού ήταν γεμάτο από ένθερμους φιλάθλους των δύο ομάδων. Μοιράστηκαν την κερκίδα και υποστήριξαν την ομάδας τους σε ήρεμο τοπίο. Πρώτη φορά υπήρχε σχεδόν sold out με 210 φιλάθλους στις εξέδρες.
Στο παιχνίδι τώρα, ο Αριστοτέλης ξεκίνησε νωθρά σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα στο 5 λεπτό το σκορ 2-10. Time out – φωνές από τον προπονητή και αλλαγή ρυθμού. Ανεβάζοντας την πίεση σε όλο το γήπεδο και με κλεψίματα, ο Αριστοτέλης ισορρόπησε το ματς με σκορ ημιχρόνου 23-24.
Στο 2ο ημίχρονο η αστοχία και τα λάθη και των δύο ομάδων δεν άφηναν καμία από τις δύο να ξεφύγει στο σκορ και έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Με τρίποντο του Αλεξινάκη ο Αριστοτέλης περνάει μπροστά με 39-38 και παρόλο ότι έχει να αντιμετωπίσει και τους διαιτητές που σφυρίζουν συνεχώς φάουλ εναντίον του, «αντέχει».
1 λεπτό και 30 δεύτερα πριν το τέλος ο Κωνσταντινάκης με lay-up ξαναβάζει μπροστά τον Αριστοτέλη με 46-44. Αλλά δύο ανύπαρκτα φάουλ που σφυρίζουν οι διαιτητές σε βάρος των γηπεδούχων καθώς και δύο λάθη σε επιθέσεις αναγκάζουν σε ήττα με το τελικό 46-51.
Ο Αριστοτέλης ήταν πολύ άστοχος με 6% στα τρίποντα !!! και 40% στις βολές καθώς και πολλά λάθη 26 στο σύνολο ενώ έχει μέσο όρο 15. Επίσης υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι αφού είχε 2 μόνο ασσίστς, με μέσο όρο 10. Παρόλα αυτά η γεμάτη πάθος και ενέργεια άμυνά του τον κράτησε στο παιχνίδι και το διεκδίκησε μέχρι το τέλος (2η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος μετά την πρώτη και αήττητη Δόξα Ασσήρου).
Να σημειωθεί η κακή διαιτησία στο 4ο δεκάλεπτο σε βάρος του Αριστοτέλη (στον πειθαρχικό τομέα) αφού οι βολές σε αυτό το διάστημα ήταν 3 υπέρ του Αριστοτέλη και 24 υπέρ της Προοδευτικής !!! Αλλά με τέτοια ποσοστά «Πώς να πεις καθαρά ότι έχασες το παιχνίδι από διαιτησία???»
Δεκάλεπτα: 9-12, 23-24, 32-34 , 46-51.
Ομαδικά στατιστικά: 7/17 βολές (41%), 18/51 δίποντα (35%), 1/17 τρίποντα (6%)
29-9 ρημπαουντς, 10 κλεψίματα, 3 τάπες, 2 ασσιστς, 26 λάθη.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 9 (1/4 βολ., 4/9διπ.,6ρημπ., 4 κλεψ., 4 λάθη), ΙΩΑΝΝΟΥ Γ. 2(1/3διπ., 2ρημπ.), ΣΑΡΡΗΣ 4(2/3διπ., 6ρημπ), ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 22 ( 5/9 βολ., 7/17διπ.,1/2 τριπ., 9 ρημπ., 8 λάθη), ΒΟΥΖΟΣ 2, ΣΑΝΚΑ, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ (3 ρημπ), (1/2βολ., 1/1διπ.,1/1τριπ.), ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 1 (1/2βολ.,0/2διπ.,5 ρημπ., 4 λάθη), ΤΣΟΥΛΗΣ 2 (1/7διπ., 3 λάθη), ΣΙΜΟΥ 4 (2/8διπ.,0/8τριπ.,6 ρημπ).