• μέγεθος γραμματοσειράς +

24 Νοεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)
K2_ITEM_AUTHOR

paokstayroy1Ένα από τα σπάνια παιχνίδια που διεξάγονται στα γήπεδα, έλαβε μέρος στο γήπεδο του Ωραιοκάστρου, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ Σταυρού κέριδσε με 2-4 τον Κεραυνό και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο «δικέφαλος» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο μισάωρο, να προηγηθεί με 0-3 (!), με τον Μπουλάρι να κάνει το 0-1, με τον Κανέλλη το 0-2 και με τον Πρόκο το 0-3 στο 27ο λεπτό! Ο Κεραυνός δε το έβαλε κάτω και λίγο πριν τη λήξη ημιχρόνου μείωσε σε 1-3 με τον Ξανθόπουλο, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι, για να ερθει λίγο αργότερα ο Δαηλίδης να κάνει το 2-3 και κάπου εκεί να ξεκινήσει το συναρπαστικό μέρος του παιχνιδιού

Ένας αγώνας όπου πέρα από τον «αποκλεισμό» για τον Κεραυνό, ήταν καταστρφικό καθώς έχασε δύο σημαντικούς βασικότατους παίκτες. Τον τερματοφύλακα Μητακίδη που αποβλήθηκε στη φάση του πέναλτι με δύο κίτρινες κάρτες αλλά και τον Δαηλίδη που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, αποχορώντας πρώορα. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στη περίπτωση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Έλβις, ο οποίος μετά από σύγκρουση με τον Μαναβίδη, τέθηκε «νοκ-άουτ» αφήνοντας τη θέση του στον συμπαίκτη του, Καβάζη! Ο Καβάζης ο οποίος μετά από αρκετά χρόνια, κλήθηκε να επιστρέψει στη θέση στην οποία ξεκίνησε τη καριέρα του, αυτή του τερματοφύλακα!

Στο 78ο λεπτό, ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου κέρδισε πέναλτι και εκεί όπου όλα έδειχναν ότι ο πολύπειρος Ουσταμπασίδης θα κάνει το 3-3, βρήκε τελικά απέναντι του τον Καβάζη, ο οποίος όχι μόνο απέκρουσε το πέναλτι αλλά το… μπλόκαρε!

Λίγο αργότερα, η… ιστορία επαναλήφθηκε, αλλά αυτή τη φορά για τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου. Ο Μητακίδης μετά το πέναλτι που έδωσε ο Αγγελάκης, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον ρέφερι, δεχόμενος εν τέλει, την δεύτερη κίτρινη! Ο Ουσταμπασίδης έκατσε κάτω από τα γκολποστ σε ρόλο τερματοφύλακα, με τον Πασαλή όμως να μην αστοχεί και να γράφει το τελικό 2-4!

Ένα παιχνίδι όπου σε καμία περίπτωση δε θέλουν να θυμούνται στο Ωραιόκαστρο αλλά και στον Σταυρό, καθώς αμφότερες οι ομάδες μέτρησαν συνολικά τρεις σημαντικές απώλειες!

Κεραυνός Ωραιοκάστρου – ΠΑΟΚ Σταυρού 2-4

Σκόρερ: Μπουλάρι (2’), Κανέλλης (10’), Πρόκος (27’), Ξανθόπουλος (40’), Δαηλίδης (45’), Πασαλής (80’)

Διαιτησία: Αγγελάκης (Φράγιος – Κουρμαδιάς)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Μητακίδης, Εξαδάκτυλος, Λιοτήρης, Μαναβίδης, Δαηλίδης Ε. , Ξανθόπουλος, Γραμμένος, Μαρίνης, Ουσταμπασίδης, Μίλκας, Δαηλίδης Π.

ΠΑΟΚ: Χατζηλάρι, Στιβαστάρης, Χατζηλάρι Σ. , Ουτσικούνης, Πλουμούδης, Τσίτσος, Μπουλάρι, Μπελές, Κανέλλης, Πρόκος, Πασαλής