ΉΤΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

02 Δεκεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)

aristtelis2016 2017(Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)

Ήττα εκτός έδρας για το ανδρικό του Αριστοτέλη από την έμπειρη ομάδα του Μάρκου Μπότσαρη με 64-55. Έτσι η ομάδα έμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 4 νίκες και 5 ήττες.

Ο Αριστοτέλης ξεκίνησε δυνατά και με συγκέντρωση απέναντι στην άμυνα man to man των γηπεδούχων και με σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 9 πόντους (9-18 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου). Οι γηπεδούχοι γύρισαν σε ζώνη 2-1-2 και ο Αριστοτέλης ξαφνικά δεν υπήρχε στο γήπεδο στο 2ο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Τέλος πρώτου ημιχρόνου -ανατροπή και 32-25.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ίδια τακτική αλλά ο Αριστοτέλης αντέδρασε βρίσκοντας εύστοχα τρίποντα από Σίμου και Σαρρή και ανεβάζοντας την πίεση σε όλο το γήπεδο προσπαθούσε να χαλάσει το παιχνίδι των αντιπάλων. Κάθε φορά όμως που πλησίαζε την διαφορά στους 2-3 πόντους, ένα εύστοχο σουτ από μακριά των αντιπάλων ή ένα λάθος στην επίθεση έφερε το τελικό σκορ 64-55.
Πολύ καλή εμφάνιση από ΒΟΥΖΟ και ΣΑΡΡΗ που έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν και στην επίθεση αλλά η ομάδα με ένα κακό δεκάλεπτο (2ο) έχασε το παιχνίδι αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να ξαναεπιστρέψει.
Δεκάλεπτα: 9-18, 32-25, 43-33, 64-55.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ, ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 4, ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ 4, ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 5 (1 τριπ.), ΤΣΟΥΛΗΣ 11, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ, ΣΑΡΡΗΣ 10(2 τριπ.), ΒΟΥΖΟΣ 12(1 τριπ.), ΣΙΜΟΥ 9(3 τριπ.).
Επόμενος αγώνας στο κλειστό του Σταυρού με τον Εθνικό Αστέρα Σοχού την Κυριακή στις 18.00.