ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΦΗΒΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

05 Δεκεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)

aristotelisstayroy{γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης}

Νίκη για το εφηβικό του Αριστοτέλη επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου (Ευκαρπίας) με 46-43. Με την νίκη αυτή παρέμεινε στο παιχνίδι της τέταρτης θέσης και της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η Ευκαρπία ξεκίνησε με κλειστή άμυνα man to man και έσπασε εύκολα το zone press του Αριστοτέλη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αριστοτέλης ανέβασε την απόδοσή του με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία από την περιφέρεια και προηγήθηκε με 10 πόντους στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι λόγω της νωθρής άμυνας του Αριστοτέλη και της ευστοχίας των φιλοξενούμενων. Έτσι φτάσαμε στην τελευταία επίθεση με το σκορ 44-43 και την μπάλα στα χέρια της Ευκαρπίας, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Καλή άμυνα – κλέψιμο του Σίμου – καλάθι με lay up – τελικό σκορ 46-43 –νίκη του Αριστοτέλη (αγχωτική).
Δεκάλεπτα: 8-7, 28-18, 38-35, 46-43.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΟΤΟΓΛΟΥ 8( 1 τριπ.), ΙΩΑΝΝΟΥ 10 ( 2 τριπ.), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΗΣ, ΣΙΜΟΥ 14(2 τριπ.), ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ, ΜΠΙΤΣΙΛΗΣ 6(2 τριπ.), ΣΑΝΚΑ 8, ΓΚΟΡΡΕΓΙΑ, ΓΚΛΕΖΑΚΗΣ.