ΜΠΑΣΚΕΤ: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ, ΣΟΧΟΣ 57 – 62
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

07 Δεκεμβρίου 2016
(0 ψήφοι)

stayrossoxos(γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)

Σε ένα ματς στο κλειστό του Σταυρού όπου ο Αριστοτέλης έχασε τις μάχες κάτω από τα καλάθια αφού κυριάρχησε η δύναμη και ο όγκος των φιλοξενούμενων ο Σοχός επικράτησε με 57-62.

Ήταν εμφανής τα νεύρα στον πάγκο του Αριστοτέλη αφού οι διαιτητές άφησαν το δυνατό παιχνίδι το οποίο βόλεψε τον Σοχό και έτσι προηγήθηκε στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο με 18-25. Σε αυτό βοήθησε η ευστοχία του Σοχού (3 τρίποντα) καθώς και η νωθρή άμυνα του Αριστοτέλη κοντά στο καλάθι.
Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Αριστοτέλη να προσπαθεί να τρέξει και τον Σοχό να φέρνει το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους.
Το 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν στο σκορ και προσπαθούσαν με ξεσπάσματα αλλά μάταιο. Νέα ήττα με 57-62.
Πολλοί παίκτες βρέθηκαν σε κακή ημέρα, χωρίς νεύρο και δύναμη ιδίως στην άμυνα που είναι και το δυνατό σημείο του Αριστοτέλη. Εμφανής η έλλειψη του play-maker Κουτσιανούδη, αφού η ομάδα έμεινε στην θέση «1» μόνο με τον Καραγιώρα (ήταν καλός στο διάστημα που έπαιξε). Ο Σοχός κέρδισε την μάχη των ρημπαουντς με 48-34. Τα λάθη ήταν σε καλό σημείο, μόνο 12 έναντι 16 του Σοχού. Ίσως ο προπονητής του Αριστοτέλη θα μπορούσε να παίξει κάποια στιγμή ζώνη κλειστή «2-1-2», ώστε να ελέγξει τα αμυντικά ρημπάουντς και την δραστηριότητα των ψηλών του Σοχού (άστοχος στο 2ο ημίχρονο με 1/15 τρίποντα).
Ακολουθεί κρίσιμο παιχνίδι μέσα στο Δρυμό με αντίπαλο το Μελισσοχώρι. Πρέπει να γίνει συσπείρωση στις τάξεις του Αριστοτέλη και να μειωθούν οι απουσίες, έτσι ώστε η ομάδα να παίξει κάποια στιγμή πλήρης.
Δεκάλεπτα: 18-25, 25-36, 44-50 , 57-62.
Ομαδικά στατιστικά: 7/12 βολές (58%), 16/45 δίποντα (36%), 6/25 τρίποντα (24%)
26-8 ρημπαουντς, 11 κλεψίματα, 3 τάπες, 13 ασσιστς, 12 λάθη.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 6 ( 3/10διπ.,2 ρημπ., 3 ασσ), ΣΑΡΡΗΣ 2 (1/3διπ., 4 ρημπ), ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 15 ( 3/5 βολ., 3/10 διπ.,2/6 τριπ., 10 ρημπ., 3 λάθη), ΒΟΥΖΟΣ (3 ρημπ., 2 ασσ.), ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ, ΤΑΝΤΣΟΣ 11 (1/2διπ.,3/11τριπ.), ΤΣΟΥΛΗΣ 10 (2/3βολ., 4/9διπ., 3ρημπ), ΣΙΜΟΥ 5 (1/3διπ.,1/3τριπ.,8 ρημπ, 3 λάθη), ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ 8 (2/2βολ., 3/6διπ., 2κλεψ., 2 λάθη).