ΜΠΑΣΚΕΤ: ΈΚΤΗ ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΣΤΑΥΡΟΥ
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

10 Μαρτίου 2017
(0 ψήφοι)

165152 1671628603843 4177176 n(Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)
Το σερί συνεχίζεται για το ανδρικό του Αριστοτέλη. Έκτη διαδοχική νίκη, εντός έδρας αυτή την φορά.. Νίκησε με 56-53 τον συνονόματο Αριστοτέλη της Θεσσαλονίκης, φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή ο Αριστοτέλης παρά τις απουσίες των Αλεξινάκη και Ιωάννου μπήκε μπροστά στο σκορ δείχνοντας πιο είναι το αφεντικό. Ο αντίπαλος προσπάθησε με συνδιασμένη άμυνα man to man και ζώνης να τον μπερδέψει αλλά η πίεση στην μπάλα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση τον έφεραν μπροστά στο ημίχρονο με 33-25. Αυτή την διαφορά κράτησε στο 2ο ημίχρονο και αν δεν υπήρχε η αστοχία στις βολές πάλι!!(16 χαμένες) και τα λάθη στο 4ο δεκάλεπτο( 11 από τα 18 του συνόλου) η νίκη θα ήταν πιο εύκολη και η διαφορά μεγαλύτερη.
Πρώτος σκόρερ και πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ο ΒΟΥΖΟΣ (κάλυψε επάξια το κενό του απόντα Αλεξινάκη). Ο Κουτσιανούδης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, με καλή οργάνωση και πολλά ρημπαουντς, αλλά άστοχος στις βολές (3/8, δεν μας έχει συνηθίσει). Ο Τάντσος ήταν καλός αμυντικά σε ρόλο πάνω σε ψηλό παίκτη, αλλά ήταν άστοχος στην επίθεση (2/13 τρίποντα). Ο Κωνσταντινάκης (ο μόνος που δεν έχει χάσει αγώνα φέτος με 20 στις 20 εμφανίσεις) βοήθησε σε όλους τους τομείς με 8 πόντους, 5 ρημπαουντς και 4 ασσιστς. Σαρρής και Καραγιώρας προσπαθούν να βρουν ρυθμό μετά την απουσία τους για τις εξετάσεις στις σχολές τους. Ο Σίμου πίεσε πάρα πολύ δυνατά και σωστά τον αντίπαλο play-maker. Ο Καράμπελας βγήκε πολύ γρήγορα εκτός ρυθμού αφού οι διαιτητές του έδωσαν 3 φαουλ (τα 2 ανύπαρκτα) σε 6 λεπτά. Ενώ ο Τσούλης σκόραρε δύο σουτ από μακριά και έπαιξε καλή άμυνα. Ο Σάνκα μπήκε στο τέλος των δύο ημιχρόνων με εντολές για ειδικά μαρκαρίσματα.
Δεκάλεπτα: 14-12, 33-25, 47-41 ,56-53.
Ομαδικά στατιστικά: 14/30 βολές (47%), 15/29 δίποντα (50%), 4/21 τρίποντα (19%)
27-10 ρημπαουντς, 7 κλεψίματα, 10 ασσιστς, 18 λάθη, 5 τάπες.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 8 ( 3/ 6βολ.,1/4διπ., 1/4τριπ.,2 κλεψ., 4 ασσ., 2 λάθη), ΣΙΜΟΥ 5 ( 3/4βολ., 1/1διπ.,4 ρημπ., 2 τάπες, 3 ασς.), ΒΟΥΖΟΣ 14 ( 3/8 βολ., 4/9 διπ., 1/1 τριπ., 7ρημπ., 2 κλεψ.,3 λάθη, 2 τάπες), ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ 1 (1/2 βολ.), ΤΑΝΤΣΟΣ 13( 1/2βολ., 3/4διπ., 2/13τριπ., 6 ρημπ.), ΤΣΟΥΛΗΣ 4 (2/2διπ.), ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 9 (3/8 βολ., 3/3 διπ., 10 ρημπ., 2 κλεψ., 5 λάθη), ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ ( 2ρημπ., 2 λάθη), ΣΑΝΚΑ, ΣΑΡΡΗΣ 2(1/3 διπ).