ΜΠΑΣΚΕΤ: ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ 48-62
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

16 Μαρτίου 2017
(0 ψήφοι)

basketball(Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)

Το τρένο του Αριστοτέλη δεν έχει σταματημό. Το σερί συνεχίζεται, έφτασε τις επτά διαδοχικές νίκες, κάνοντας πρωταθλητισμό στο 2ο γύρο. Νίκησε μέσα σε μια δύσκολη έδρα, αυτή της τρίτης στην βαθμολογία Προοδευτικής με 48-62 φτάνοντας τις 11 νίκες στο πρωτάθλημα

. Η ομάδα δείχνει ότι πλήρης και με αυτοσυγκέντρωση μπορεί να καταφέρει πολλά πράγματα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αριστοτέλη να μπαίνει δυνατά και να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα. Παρόλη την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 80 φανατικοί οπαδοί της Προοδευτικής, ο Αριστοτέλης δεν πτοήθηκε και με σωστές επιλογές και πάθος στην άμυνα, έφτασε την διαφορά στους 13 πόντους, στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.
Στο 2ο ημίχρονο η Προοδευτική προσπάθησε να πιέσει με zone-press σε όλο το γήπεδο, αλλά μάταια αφού ο Αριστοτέλης έδειξε ότι ήθελε την νίκη και την κράτησε μέχρι τέλους.
Όλοι οι παίκτες ήταν διακριθέντες. Κανένας δεν υστέρησε, φέρνοντας εις πέρας τον ρόλο που ανέθεσε ο προπονητής στον καθένα.
Μεγάλη η απώλεια από εδώ και πέρα του Βούζου Χρήστου ο οποίος μετά το ματς έφυγε για να παρουσιαστεί στον στρατό. Του ευχόμαστε καλή θητεία και γρήγορα ξανά κοντά μας.
Δεκάλεπτα: 7-15, 18-31, 30-44, 48-62.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 2, ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 8, ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ 10( 1 τριπ.), ΤΣΟΥΛΗΣ, ΒΟΥΖΟΣ 11( 1 τριπ.), ΣANKA, ΤΑΝΤΣΟΣ 21( 5 τριπ.), ΙΩΑΝΝΟΥ, ΣΙΜΟΥ 6, ΣΑΡΡΗΣ 4, ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ.
Επόμενος αγώνας την Κυριακή 19 Μαρτίου στις 18.00 στο κλειστό του Σταυρού με αντίπαλο τον Μάρκο Μπότσαρη.