ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΣΤΑΥΡΟΥ
  • μέγεθος γραμματοσειράς +

22 Μαρτίου 2017
(0 ψήφοι)

165152 1671628603843 4177176 n(Γράφει ο Θοδωρής Σαββίδης)
Νέα νίκη του Αριστοτέλη. Νίκησε εντός έδρας με 65-55 τον τρίτο στην βαθμολογία Μάρκο Μπότσαρη. Έτσι συνέχισε τις νίκες εναντίον ομάδων που διεκδικούν την άνοδο. Μετά το DEI και την Προοδευτική ήρθε η σειρά του Μάρκου Μπότσαρη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με εναλλαγές στο σκορ στο 1ο ημίχρονο. Στην αρχή ο Μπότσαρης ήταν μπροστά με 2-5. Με καλάθια του Σίμου ο Αριστοτέλης πέρασε με 12-7. Κράτησε μέχρι το 18 λεπτό με 27-23, αλλά με ένα σερί το ημίχρονο έληξε με τον Μπότσαρη μπροστά 27-33. Στο 2ο ημίχρονο η είσοδος των Ιωάννου – Σαρρή, μεγάλωσε την πίεση στην άμυνα, ο Αριστοτέλης πήρε διαφορά 10 πόντων, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.
Καλύτεροι παίκτες οι ΣΙΜΟΥ – ΙΩΑΝΝΟΥ – ΣΑΡΡΗΣ. Οι δύο πρώτοι μετά το εφηβικό συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις και βοηθούν πολύ και στο ανδρικό τμήμα. Ενώ ο Σαρρής που κάλυψε επάξια και την απουσία του Βούζου, δείχνει πολύ καλά στοιχεία και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση σε πολλές θέσεις.
Δεκάλεπτα: 14-14, 27-33, 43-42 , 65-55.
Ομαδικά στατιστικά: 14/26 βολές (54%), 15/28 δίποντα (54%), 7/25 τρίποντα (28%)
28-5 ρημπαουντς, 6 κλεψίματα, 11 ασσιστς, 11 λάθη.
ΣΥΝΘΕΣΗ:(ΣΑΒΒΙΔΗΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΚΗΣ 2 ( 1/1διπ., 0/3 τριπ.,4 ρημπ.), ΣΙΜΟΥ 14 ( 3/4βολ., 4/4διπ., 1/2 τριπ.,5 ρημπ., 2 κλεψ., 3 λάθη), ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ, ΤΑΝΤΣΟΣ 12 ( 4/15τριπ., 2 ρημπ., 3 ασς.), ΤΣΟΥΛΗΣ 6 ( 1/2βολ., 1/4διπ., 1/1τριπ., 3 ρημπ.), ΚΟΥΤΣΙΑΝΟΥΔΗΣ (0/2 βολ., 0/4 διπ., 2 ρημπ., 3 ασς.), ΚΑΡΑΓΙΩΡΑΣ ( 2ρημπ., 1 ασσ), ΣΑΝΚΑ 4( 4/6 βολ.), ΣΑΡΡΗΣ 10 (2/5 βολ., 4/4 διπ., 3 ρημπ., 2 κλεψ., 2 λάθη), ΑΛΕΞΙΝΑΚΗΣ 11 (3/5 βολ., 4/9 διπ., 9 ρημπ., 3 λάθη), ΙΩΑΝΝΟΥ 6 ( 1/2βολ., 1/2διπ., 1/1τριπ., 2 ρημπ.).